Cruelty-free, czy nie cruelty-free – Część 3. – POTWIERDZONA INFORMACJA. 1 stycznia 2021 roku zajdą zmiany w chińskim prawie. Testowanie kosmetyków na zwierzętach -co się zmieni.

To już oficjalnie potwierdzona przez HSI Organization informacja. 1 stycznia 2021 roku zmieni się prawo w Chinach dotyczące testowania kosmetyków na zwierzętach. Jaka to zmiana, ile się zmieni i co będzie to oznaczać w praktyce?

Chiny rezygnują z testowania kosmetyków na zwierzętach
– Magazyn Elle
Chiny nie będą testować kosmetyków na zwierzętach od 2020
– alternatywa.net.pl
Chiny rezygnują z testowania kosmetyków na zwierzętach
– hellozdrowie.pl
Takie nagłówki obiegły internet w 2019 roku. Kilka portali modowo-lifestylowych zaczęło spekulować, że od 2020 Chiny całkowicie zniosą nakaz testów na zwierzętach. Był to zwykły clickbait, bo już wtedy było jasne, że nic takiego nie nastąpi. Niestety, ale mimo zmian, które mają nastąpić w chińskim prawie, nie mówimy o całkowitym zaprzestaniu testowania produktów kosmetycznych na zwierzętach. Mimo długoletnich nacisków, Chiny nie ugięły się ani woli konsumentów, ani organizacji cruelty-free, ani naciskom Parlamentu Europejskiego. Przynajmniej nie w tak znaczący sposób. Zmiana jednak zajdzie i patrząc na to, jak Chiny radykalnie podchodziły dotychczas do swojego prawa, możemy mówić o, być może nie przełomowej dla cruelty-free, ale mimo to, niezwykle ważnej zmianie, która uratuje wiele zwierząt od cierpień.

Żeby zrozumieć zmianę jaka ma zajść od 1 stycznia 2021, warto najpierw wiedzieć jak wygląda to obecnie i będzie jeszcze do końca 2020 roku. W tym celu zapraszam Was do przeczytania postu o prawie w Chinach, gdzie w bardzo obrazowy i jasny sposób przedstawiam, jak wygląda ta kwestia, właśnie pod względem prawa.

1 STYCZNIA 2021 ROKU – ZMIANY W PRAWIE W CHINACH

Te informacje są już oficjalne i potwierdzone przez HSI (Humane Society International Organization).
7 lipca HSI oświadczyło:
“Effective Jan. 1, 2021, imported ordinary cosmetics such as shampoo, blusher, mascara and perfume will no longer have to be animal tested for eye and skin irritation in Chinese laboratories”.
tłumaczenie:
„Od 1 stycznia 2021 r. Importowane zwykłe kosmetyki, takie jak szampony, róż do policzków, tusze do rzęs i perfumy, nie będą już musiały być poddawane testom na zwierzętach pod kątem podrażnień oczu i skóry w chińskich laboratoriach”.

Należy pamiętać, że Chiny dzielą kosmetyki na „zwykłe” (ordinary) i zaliczają do nich m.in. makijaż, szampony, odżywki, żele do mycia, kremy, sera itp. oraz na specjalnego użytku („special use”) czyli kosmetyki mające spełniać określone fukcje jak spf, farby do włosów, kremy wybielające, dezodoranty.

W oświadczeniu chodzi o wszystkie „zwykłe” kosmetyki (ordinary) czyli te, które nie zaliczają się do kosmetyków „specjalnego użytku („special use), a nie tylko wymienione szampony, róż do policzków, tusze do rzęs i perfumy, które są tu dla przykładu (jako kosmetyki „zwykłe”).

Co wydarzy się 1 stycznia 2021 roku w Chinach?|

Prawo chińskie nakłada obowiązek prawny testowania na zwierzętach kosmetyków wszystkich zagranicznych marek, czyli tych spoza Chin, jeszcze przed ich oficjalnym wejściem na rynek (pre-market testing). Będzie tak do końca bieżącego 2020 roku.
Od 1 stycznia 2021 roku prawo w Chinach nie będzie wymagało od zagranicznych firm kosmetycznych, by robiły i płaciły za testy swoich „zwykłych” kosmetyków na zwierzętach przed wprowadzeniem na rynek (pre-market testing). Zmiana w prawie dotyczy tylko „zwykłych” kosmetyków, produkty „special use”, spełniające konkretną funkcję nadal będą musiały zostać poddane tym testom.
Niestety, również, nie wyklucza to testowania „zwykłych” kosmetyków po wprowadzeniu już towaru na rynek (post-market testing).

Warto nadmienić, że firmy, które wchodzą na rynek sprzedaży w Chinach, nie mają wpływu na to, czy ich kosmetyki będą podlegać post-market testing. Często nie mają nawet wiedzy, że takie testy zostały przeprowadzone, bo wtedy płaci za nie państwo, a nie firma kosmetyczna.

Poniżej są dwie grafiki. Pierwsza – jak to wygląda obecnie i będzie do końca 2020 roku, a pod nią, druga – jak to będzie wyglądało od
1 stycznia 2021 roku.

Uwaga – na drugiej na niebiesko zaznaczyłam Wam jak wygląda zmiana, która wejdzie w życie w Chinach 1 stycznia 2020 roku.

Obecnie i do końca 2020 roku
od 1 stycznia 2021 roku

Kosmetyki „ordinary” i special use”

W Chinach kosmetyki podlegają obecnie podziałom na dwa rodzaje; „zwykłe”(ordinary) i „specjalnego użytku”(special use) i w zależności od tego, jaki to typ kosmetyku i czy jego sprzedaż jest później w Chinach czy też poza granicami, tamtejsze prawo wymaga lub nie, testowania ich na zwierzętach.
Od 1 stycznia 2021 roku, ze względu na to, jaki to typ kosmetyku, nałożone będzie na nie prawo przymusowego lub nie, testowanie przed wprowadzeniem na rynek.
Kosmetyki „special use” zawsze będą musiały być poddane testom
pre-market, a kosmetyki „zwykłe” zostaną z tego obowiązku zwolnione (chyba, że producent postanowi inaczej) i tak jak już pisałam, te kosmetyki nadal mogą być poddane testom na zlecenie Chin, już po wprowadzeniu na rynek i ze względu na to, również nie będą miały statusu cruelty-free.

Jednakże, choć dla wielu nie jest to do końca zmiana w pełni satysfakcjonująca, to nie można zaprzeczyć, że jakakolwiek pozytywna dla praw zwierząt zmiana w tym temacie jest dużym krokiem, zwłaszcza w Chinach, które latami opierały się jakimkolwiek nawoływaniom, prośbom i naciskom.

Jak to będzie wyglądało pod względem typów kosmetyków:
Każdy importowany zwykły kosmetyk (nie wyprodukowany w Chinach) sprzedawany w Chinach kontynentalnych wymaga testów na zwierzętach przed wprowadzeniem na rynek, a także podlega testom na zwierzętach po wprowadzeniu do obrotu. Wymóg dotyczący testów na zwierzętach przed wprowadzeniem do obrotu wygaśnie w 2021 r.
Każdy zwykły kosmetyk produkowany i sprzedawany w Chinach nie jest zobowiązany do przeprowadzania testów na zwierzętach przed wprowadzeniem do obrotu, ale nadal podlega testom na zwierzętach po wprowadzeniu do obrotu.
Każdy kosmetyk specjalnego przeznaczenia sprzedawany w Chinach, który ma określone oświadczenie, taki jak antyperspirant, dezodorant i krem ​​przeciwsłoneczny, wymaga testów na zwierzętach przed wprowadzeniem do obrotu i jest poddawany testom na zwierzętach po wprowadzeniu do obrotu.
Każdy kosmetyk wyprodukowany w Chinach, ale nie sprzedawany w Chinach, nie podlega ani nie wymaga testowania na zwierzętach

Źródło: https://www.crueltyfreekitty.com/news/china-ends-mandatory-pre-market-animal-testing-2021/
https://www.freethebunnies.com/china/
https://www.hsi.org/news-media/china-appears-on-track-end-animal-testing-imported-ordinary-cosmetics/

PODSUMOWUJĄC

1. Zmiana nastąpi 1 stycznia 2021 roku.
2. Będzie dotyczyła tylko „zwykłych” (głównie pielęgnacji twarzy i ciała oraz makijażu) kosmetyków zagranicznych, czyli nie wyprodukowanych w Chinach, ale sprzedawanych na terenie Chin.
3. Chiny zdejmą obowiązek z zagranicznych marek sprzedających w Chinach testowania pre-market, czyli przed wprowadzeniem na rynek kosmetyków do sprzedaży w Chinach.
4. Kosmetyki te, będą mogły być testowane już po wprowadzeniu na rynek. Będzie to na zlecenie Chin, bez zgody producenta kosmetyków. Dlatego kosmetyki te i marka je produkująca, nie będą miały statusu cruelty-free.
5. Kosmetyki specjalnego użytku („special use”) jak spf, farby do włosów, produkty na wypadanie włosów, kremy wybielające, czy dezodoranty będą dalej testowane pre-market, czyli tuż przed wejściem na rynek w Chinach i będzie to robione przez producentów i na ich koszt – tak wymaga prawo.

Poprzednie posty z tej serii:
Oszustwa pseudo marek cruelty-free. Prawo w Unii Europejskiej, prawo w Polsce.

Testowanie kosmetyków na zwierzętach w Chinach. Jak to wygląda.

Post był przydatny? Twoja wiedza się poszerzyła? Post pomógł Ci dowiedzieć się czegoś ważnego i/lub nowego? Coś Cię zaskoczyło? Wyraź to pisząc komentarz poniżej.
Pola

Polecane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *